
Korizmena kateheza: OBRATITE SE I VJERUJTE EVANĐELJU (Mk 1,15b)
Vazam i Duhovi su najstariji kršćanski blagdani. Svoje korijenje vuku od Židovske Pashe.
Korizmeno vrijeme prvi put se spominje tijekom 4. stoljeća, nakon 313. godine kad je kršćanstvo dobilo slobodu tzv. Milanskim ediktom cara Konstantina. Četrdeset dnevni post ponajprije se spominje u Crkvi na Istoku kao priprava za Vazam. U ovom je razdoblju uvedena i priprava za krštenje odraslih osoba, tzv. katekumenat, isto kao i javna pokora za javne grijehe. Na Čistu srijedu ili Pepelnicu javni grešnici su započinjali javnu pokoru noseći kostrijet oko tijela i obilježeni znakom križa od pepela na čelu, da bi na Sveti ili Veliki četvrtak bili ponovno primljeni u zajednicu vjernika. Stoga je sasvim razumljivo i geslo s kojim su započinjali vrijeme pokore: «Spomeni se čovječe da si prah i da ćeš se u prah pretvoriti!» Nakon završene javne pokore bili su i javno primljeni ponovno u zajedništvo vjernika. Mnogi su od ganuća i plakali. Otud u njemačkom jeziku naziv za Sveti ili Veliki četvrtak «Grundonnerstag», koji dolazi od staro germanske riječi «greinen» - plakati od sreće!
Pepeo za pepelenje na Čistu srijedu ili Pepelnicu dobiva se spaljivanjem maslinovih grančica koje su blagoslovljene na Cvjetnicu i koje su vjernici nosili u svečanoj procesiji. Ovaj običaj ima i jednu životnu poruku: maslinove grančice simboli trijumfa i pobjede spaljivanjem postaju simboli muke i Uskrsnuća!
Pepeo: Simbol grijeha i smrti. Nema čovjeka bez grijeha, sve ima svoj kraj!
Križ: Znak prolaznosti i nepostojanosti. Simbol za smrtnu kaznu, koju su izmislili Rimljani na koju je Pilat osudio Isusa. Na križu završava njegov ovozemaljski život. Na Križu započinje i novi život. Križ postaje znakom pobjede. «Victor quia victima victima!» Pobjednik jer je žrtva! (Ispovijesti sv. Augustina)
U mitologiji: pepeo je znak novog početka, ptica Feniks rađa se iz pepela.
Pepeo u Bibliji: znak žalosti i znak bez neke velike vrijednosti.
Pepeo u kućanstvu: umjesto sapuna upotrebljavao se kao sredstvo čišćenja.
Čista srijeda i Veliki petak ostali su kao jedini naređeni posni dani!
KORIZMA ETIMOLOŠKI - dolazi od latinske riječi «quadragesimae» - četrdeset dana od Pepelnice do Svetog ili Velikog četvrtka. S obzirom da su nedjelje kao «mali Uskrsi», ima ih šest, i kao takve izuzimaju se od posta, da bi se dobio broj 40, dodaju se četiri dana prije prve korizmene nedjelje.
Zašto baš 40 dana?
40 dana trajao je opći potop
40 dana pješačio je prorok Ilija do Božje gore Horeb
40 godina putovao je Izabrani narod kroz pustinju nakon oslobođenja iz Egipatskog ropstva
40 dana boravio je Mojsije na Sinaju
40 godina vladali su četiri Izraelska kralja: Saul-David-Salomon
40 dana trajao je post Ninivljana
40 dana postio je Isus u pustinji
40 dana je razmak od Uskrsa do Uzašašća Isusova na nebo!
Post
Postiti znači jednom se na dan do sita najesti. Ne mrsiti znači ne jesti meso niti mesne prerađevine. Kršćanima je post naređen dva puta u crkvenoj godini: Čista srijeda i Veliki petak. Post se preporučuje svakog korizmenog petka i sve petke u godini.
Danas je postiti postalo moderno. Postoje različite kure mršavljenja da bi se postigla vitka linija. Kažu da Amerikanci daju više novaca za kure mršavljenja nego što gladni trebaju da bi bili siti. Postiti u biblijskom i crkvenom poimanju je više: naglašava se socijalna nota posta. Odričem se mesa da bi pomogao onima koji jedva da imaju nedjeljom meso na stolu.
Postiti se može s očima - manje gledati televiziju, video, manje biti na računalu, manje čitati ilustrirane revije, gledati filmove, manje slati SMS poruke i zivkati.
Postiti se može i ustima - odreći se onoga što inače jako volim: jela, kolača, pića…
Postiti se može i ušima - manje slušati radio, kasete, glazbu s mobitela.
Postiti se može i s rukama - pustiti da se ruke odmore, opustiti se, sklopiti ruke na molitvu, pomoći drugima koji su bespomoćni.
Postiti nogama - imati vremena za bližnjega, osobito za starije, ići češće na svetu misu i Križni put, na ispovijed.
Postiti se može i sa tijelom - odreći se kroz korizmu modernih haljina, pretjerane kozmetike, plesa i zabava. Svoju pozornost više okrenuti nutrini.
Što znači još konkretnije obratiti se?
-promijeniti način života
-svjesnije živjeti
-biti solidaran sa onima koji imaju manje od mene
-staviti naglasak na unutarnju promjenu
Športaši to vele trebamo započeti trenirati, više raditi na sebi. Oni na tijelu, a mi na duši!
Autor: fra Vjenceslav Janjić, objavljeno: 13.2.2013.g. |