Svete mise su radnim danom:
u 07:00 i 18:30
a nedjeljom:
07:00, 09:30, 11:30 i 18:30  sati.

GRUPA +60

U župi održano prvo druženje 60+

Hitova: 1396
Zvjezdica neaktivnaZvjezdica neaktivnaZvjezdica neaktivnaZvjezdica neaktivnaZvjezdica neaktivna

U našoj župnoj dvorani u srijedu 3. prosinca, pred svetu Barbaru, gotovo na samome početku Nove crkvene godine, okupilo nas se četrdesetak sa željom da se družimo i u toplini predvečerja prvoga adventskog tjedna podijelimo svoja sjećanja na Božić i božićno vrijeme koje je obilježilo naše djetinjstvo, našu mladost. Bilo se predivno družiti s toplim, jednostavnim ljudima koji su nesebično otvorili svoju dušu, podijelili s prisutnima lijepe trenutke svojega života, ali i one manje lijepe koje bez pomoći Svevišnjega zasigurno ne bi s tolikom lakoćom mogli preživjeti i danas smoći snage o njima govoriti. U adventskom ozračju svoju dušu otvorili su dragi nam župljani prisjećajući se predbožićnoga vremena koje su provodili s osobama koje više nisu dio njihovih života, ali ih se s tolikom toplinom sjećaju jer su svojom prisutnošću ostavile neizbrisiv trag u njihovim srcima. Toliko toplih, dirljivih priča se istkalo toga popodneva… Uz topli čaj i ukusne slastice koje su ispekle vrijedne ruke naših župljanki otkrivene su mnoge radosti života kao i oni trenutci koji nam i nisu predragi, ali nas čine ljudima, čine nas kršćanima jer znamo da smo ih prošli nošeni na Gospodinovim rukama. Svi mi stanujemo u ovome gradu, ali došli smo s raznih strana i ponijeli sa sobom svoje uspomene na Božić i pripreme za dolazak novorođenoga djeteta koje su baš posebne s obzirom na to iz kojega kraja Lijepe naše nas je put nanio u Koprivnicu. Podijelili smo običaje „božićuvanja“ od ravne Slavonije do Hercegovine, od Zagorja i varaždinskoga kraja do okolice Koprivnice. Saznali smo da se bor ukrašavao šarenim papirima, i umotanim bombonima i sušenim voćem, da se slama unosila u kuću i najmlađima predstavljala najveću radost jer su na njoj mogli spavati, saznali smo da su zime uglavnom bile oštre i da se bez obzira na hladnoću djeci nije bilo teško uputiti na misu Polnoćku poslije koje se uglavnom jela hladetina. Redale su se priča za pričom, a u dobrom raspoloženju svakako i pjesma poteče. Naš pater Marijan započeo je onu predivnu adventsku „Padaj s neba, roso sveta“ i učas se zvuk razlijevao dvoranom. Fra Vjekoslav nas je podsjetio da je božićno vrijeme vrijeme darivanja i dao nam izvanredne savjete što pokloniti ovih blagdana našim najdražima. Doista, ponuda je velika i na svakome je od nas da odabere ono što mu je najzgodnije bilo da je to osmijeh, vrijeme, ljubav, prostor, pažnja, zahvalnost, lijepa riječ ili možda pjesma. Stara narodna kaže, „sve što je lijepo kratko traje“ pa je tako i ovo naše druženje proletjelo neizmjerno brzo. Prije rastanka dogovorili smo novi sastanak. Siječanj iduće godine nakon božićnih blagdana bit će izvanredno vrijeme da utvrdimo kako je tko od nas proveo ovogodišnji Božić, što je odlučio podariti i kakve je poklone primio. S radošću iščekujemo novi susret na koji su dobrodošli svi oni s navršenih šezdeset i više godina. Veselimo se svima jer svojim susretima obogaćujemo jedni druge, uljepšavamo si trenutke zajedništva, darujemo jedni drugima mnogo i istovremeno primamo još više. S iskrenom željom da svi provedemo Božić i božićno vrijeme obasjani svjetlošću zvijezde koja naviješta rođenje Kristovo, obavijeni mirom, spokojem duše i blagoslovom Svevišnjega pozdravljamo Vas i s nestrpljenjem iščekujemo novi susret na koji ponesite sa sobom samo svoju životnu mudrost, svoje veselje, radost, potrebu za druženjem…. Danijela Vrtiprah