Godinu 2003 (A.D.2003), Sveti Otac Papa Ivan – Pavao II, nazvao je ”Godinom krunice” proglašavajući nova otajstva krunice: otajstva svjetla te tako pozvao cijeli kršćanski katolički puk na molitvu krunice. Između ostalog Sveti Otac Papa je naglasio:
” Krunica je moja najmilija molitva ! Krunica nas smješta u živo zajedništo s Isusom po srcu Njegove Majke. Vi ljubite Isusovu majku, moleći krunicu. Potičem Vas da ustrajete u toj svojoj pobožnosti koja Vas, ako je ispravno shvatite i živite, zasigurno, vodi tome da sve više proničete u otajstvo Krista, našeg Spasitelja ” (Papa Ivan – Pavao II)
Što je Krunica ?
Krunica je evanđeoska molitva, jer iz evanđelja crpi predmet otajstava i poglavito svoje oblike. Nadahnjuje se na evanđelju i nudi vjernicima cijeli misterij Isusova života od otajstva začeća Isusova, preko čudesa i propovijedanja, pa sve do njegove smrti, uskrsnuća i uzašašća.
Četverostruka razdioba krunice na radosna, žalosna, slavna i otajstva svjetla predstavlja temeljni nacrt iskonskog navještaja vjere i ponovno uprisutnjuje Kristovo otajstvo u svijetu, otajstvo u kojem ga je ugledao sv. Pavao i opisao u glasovitom hvalospjevu Poslanice Filipljnima: poniženje, smrt, uzvišenje (Fil 2,6 – 11).
Druga bitna sastavnica krunice je razmatranje. Po svojoj prirodi molitva krunice zahtijeva smireni ritam i misaoni element kršćanske meditacije, što u molitelja pospješuje razmatranje otajstava Gospodinova života, kako ih je moguće spoznati kroz srce One koja je bila najbliža Gospodinu. Zbog toga, molitva krunice je u najužoj vezi s Marijom Majkom Isusovom koja je bila sjedinjena s Kristom u njegovu spasiteljskom poslanju. Zato je molitva krunice istodobno i molitva Mariji, našoj najboljoj posrednici i zagovornici kod svoga Sina, a našega Gospodina.
” Krunica je molitva koju na poseban način molimo zajedno s Marijom, baš onako kako su zajedno s njome molili apostoli u blagovalištu ‘Posljednje večere’ kada su se pripravljali na primitak Duha Svetoga ”
(Papa Ivan – Pavao II)