Ove srijede koju zovemo ČISTOM SRIJEDOM ili PEPELNICOM započinjemo 40-dnevno vrijeme korizme, vrijeme pripreme za Uskrs. Post nije samo svladavanje u jelima, već i izbjegavanje neprimjerenog govora i loših navika, a u redu je da uključuje i odricanje od stvari koje smo spremni darovati potrebitima. Vjernici se drže posta svih četrdeset dana, posebno kao strogi post koji je zapovjeđen na Pepelnicu i na Veliki petak.
“Pepeo je znak prolaznosti, smrti, ali i ljudske krhkosti, jer se nakon smrti pretvara u prašinu i pepeo. Za religioznog čovjeka pepeo je također znak pokore i obnove. Vatra materiju pretvara u pepeo, tako je i čovjek pozvan da se pokorom ponovno posveti novom čovjeku (prim. Ef 4,17–24). Kad se na početku korizmenog vremena vjernici označuju pepelom, u prvi plan, označavaju križ i kažu: “Sjeti se čovječe, da si prah i da ćeš se u prah povratiti, to najavljuje kraj zemaljskog života.” Sve s vremenom postaje pepeo, i velik i važan, kao i mali i nedostojni. U biblijskom jeziku pepeo znači prolaznost i bezvrijednost.”
Kršćani, u korizmenom vremenu u privatnom životu, više razmišljaju o važnosti Kristove patnje i njegove smrti na križu i njegovoj uskrsnoj pobjedi života nad smrću.
»Smislen aspekt posta je produbljivanje osobne povezanosti s Bogom, a osim molitve i primanja sakramenta pomirenja – ispovijedi i euharistije, moguće je i odricanje od određenih dobara i vršenje dobrih djela. Primanjem sakramenta krštenja, novokrštenima je oprošteno i oslobođeni su svih grijeha. Vrijeme korizme naglašava krštenje kao dimenziju pomirenja između Boga i čovjeka”.