Danas se spominjemo svete Majke Tereze poznatije pod imenom ‘majka najsiromašnijih od siromašnih’ i ‘Svetica dobra’.
Agnes Gonxha Bojaxhio sa 12 godina odlučila se za redovnički život, a s 18 godina pridružila se sestrama Gospe Loretske. Mnogobrojne članice ovoga reda djelovale su u indijskom Bengalu, posebno u školstvu. Jedan događaj 1946. godine potpuno joj je promijenio život. Dok se vozila Kalkutom, osjetila je Božji poziv pomagati siromašnima. Od tada do kraja života Majka Tereza živjela je u tom višemilijunskom gradu i brinula se za najsiromašnije od svih siromašnih. Zato je 1950. osnovala i red ‘Misionara ljubavi prema bližnjem svom’, te danas oko 3000 sestara i 500 braće djeluje u više od 100 zemalja svijeta.
Dugogodišnji hrvatski suradnik Majke Tereze bio je vlč. Mijo Gabrić.
„Dugo godina bio sam novinar Glasa Koncila, ali sam nekako mislio da ona ima veze u novinama i da zato o njoj pišu toliko puno i tako lijepo. Bio sam u to uvjeren do prvog susreta. Kad sam prvi put susreo Majku Terezu, to me jednostavno osvojilo. Zračila je nekim mirom, odmah ste znali da je to svetica, od stiska ruke, do njenih pogleda i reakcija. Jednostavnost, priprostost, njezina najjednostavnija rečenica zapravo je zvučala veličanstveno. Ja sam se na prvi pogled ‘zaljubio’ u tu sveticu“, rekao je za Hrvatski katolički radio.
Nesebičan rad sv. Majke Tereze bio je prepoznat i cijenjen u cijelome svijetu. Spomenimo samo Nobelovu nagradu za mir 1979. godine te odlikovanje Europskog senata časti. Pored priznanja koja je dobivala, bila je i kritizirana zbog svog navodno konzervativnog shvaćanja svijeta. Tako je u politici mnogih zemalja u pitanju pobačaja vidjela najveću prijetnju svjetskom miru. Do kraja života pomagala je potrebitima i bila majka brojnoj napuštenoj djeci. Pokopana je u Kalkuti. Nakon njene smrti pokrenut je postupak za beatifikaciju ‘Svetice dobra’. Sveti papa Ivan Pavao II. htio ju je proglasiti blaženom, pa je postupak znatno ubrzan te su dopuštena odstupanja od uobičajenih rokova. Blaženom je proglašena 19. listopada 2003. godine u Rimu. Vlč. Gabrić o sjećanju na tu Božju ugodnicu kazao je da je svima ostala u uspomeni kao sveta osoba, koja se dala 100 % Bogu.
Podsjetimo se jedne misli ove blaženice: ‘Jučer je prošlo, sutra još nije došlo. U rukama imamo samo danas. Započnimo danas činiti dobro.
PETNAEST SAVJETA MAJKE TEREZIJE
Mudre misli i riječi ove izvanredne žene albanskog porijekla među nama su danas prisutnije no ikad. Upravo njezine poruke mira tjeraju na razmišljanje te da postanemo boljim ljudima, baš kao što je i sama Majka Terezija činila svoj čitav život.
1. Ako ne možeš nahraniti stotinu ljudi, nahrani samo jednog čovjeka.
2. Oni koji osuđuju ljude, nemaju ih vremena voljeti.
3. Neki ljudi uđu u tvoj život kao blagoslov, a neki kao lekcija.
4. Nismo svi stvoreni da radimo velike stvari. Ali zato možemo raditi male stvari s puno ljubavi.
5. Usamljenost i osjećaj da nisi voljen najveće je siromaštvo.
6. Nije važno koliko radiš, već je važno koliko ljubavi unosiš u ono što radiš.
7. Kako bi vratili mir, ne trebaju nam oružje i bombe. Treba nam ljubav i suosjećanje.
8. Mir započinje osmijehom.
9. Dočekujte jedni druge s osmijehom, jer je osmijeh početak ljubavi.
10. Pronašla sam paradoks. Ako nekog voliš do bola, to znači da boli više neće biti, već samo puno ljubavi.
11. Zašto nemamo mira? Zato što smo zaboravili kako pripadamo jedni drugima.
12. Što možete napraviti kako bi promicali mir u svijetu? Idi kući i voli svoju obitelj.
13. Nađi vremena za igru, to je tajna vječne mladosti
14. Svatko tko ti se približi neka ode od tebe bolji i sretniji.
15. Više je gladi u svijetu za ljubavlju i poštovanjem, nego za kruhom.
Majka Terezija