Iz tiska je izašla knjiga Put brata Franje – Posljednje tri godine svečeva života: uvod u franjevačke stoljetnice autora Pietra Maranesija, franjevca kapucina, profesora franjevačke i srednjovjekovne povijesti i teologije na Licencijatu teologije i franjevačkih studija Teološkog instituta u Asizu i na Papinskom sveučilištu Antonianumu u Rimu.
Hrvatsko izdanje izašlo je u biblioteci Brat Franjo, a predgovor je napisao provincijalni ministar Hrvatske franjevačke provincije sv. Ćirila i Metoda fra Milan Krišto.
Knjiga se može nabaviti u web knjižari biblioteke Brat Franjo.
Iz predgovora hrvatskom izdanju
Ovo je knjiga koja na pristupačan način donosi razmišljanja o završetku jednog značajnog puta kojega se ovih godina spominje čitava Franjevačka obitelj. Već 800 godina svijetli put svetoga Franje iz Asiza kojega i danas mnogi uzimaju za primjer nasljedovanja Gospodina Isusa Krista.
Put brata Franje govori o jedinstvenom, osobnom i iskustvenom načinu života po evanđelju koji Franjo Asiški živi s osjećajem bratstva prema svima. Svaki put ima svoj cilj, a time i smisao koji hrani ustrajnost na tome putu. Stoga ova knjiga s puno zanosa, ali i realizma govori o Franjinim idealima, uvijek u skladu sa življenim evanđeljem, i to na način koji nam može pomoći u osobnom razumijevanju Franje i njegove prve braće.
Posebnost ove knjige je što čitatelju omogućuje susret ne samo sa „svetošću“ brata Franje, nego i s njegovom „ljudskošću“. Za Siromaška iz Asiza posljednje godine njegova života, premda teške i bolne, bile su također dragocjeno iskustvo koje ga je preobrazilo ne u „kršćanskog heroja“, nego u „kršćanina“, kako to ističe autor, jer je postao svjestan da je ljubljen ne zato što je bio heroj, već zato što je bio čovjek.
U središtu svega uvijek stoji ljubav za Božju Riječ koja je odabrala upravo put „ljudskosti“ kako bi bila blizu čovjeku te kako bi se opet po nama – našoj ljudskosti –rađala i bila tu za druge. Božja Riječ nas upućuje na iskustvo molitve koje obnavlja naše iskustvo vjere i povjerenja te potiče na zauzetost na putu gdje bližnje susrećemo kao dar.
Svaka cjelina ove knjige može se razmatrati odvojeno, ali promatrana zajedno pruža smjerokaz za bolje upoznavanje Franjine osobe i poruke njegova života. Ove cjeline vrijedne su i mogu biti korisne za formaciju u pojedinim bratstvima, u obiteljima, u različitim zajednicama gdje dijeljenjem iskustava možemo otvarati nove vidike naših osobnih i zajedničkih puteva.
Ove obljetnice kojih se spominjemo kao franjevačka obitelj, ali i šire, trebale bi nas potaknuti na otkrivanje puta evanđelja i njegovo preispitivanje, ali i na vjerodostojnost i svježinu našeg puta. Na tom putu može doći do klonulosti i umora, ali uvijek kao braća možemo nastaviti dalje putovati. Upravo ta spoznaja da ponekad trebamo otresti prašinu s nogu kako bismo odlučnije hodali, uvelike će nam pomoći da budemo glasonoše evanđelja, kako bi se Radosna vijest raznosila po cijelom svijetu, putevima svakoga čovjeka.
Neka ovo bude prilika za dublje upoznavanje načina života i poruke Franje iz Asiza, koji je Krista nasljedovao potpuno i predano.
O AUTORU
Pietro Maranesi, franjevac kapucin, rođen je u Petritoliju (Italija) 9. studenoga 1960. Nakon što je ušao u Red manje braće kapucina (OFMCap) i zaređen za svećenika, odlazi na poslijediplomski studij iz dogmatike na Sveučilište Gregoriana gdje je obranio doktorsku tezu pod naslovom Pojam „Verbum inspiratum“ kod svetog Bonaventure. Na Martin-Grabmann-Research Institutu Sveučilišta u Münchenu pohađao je srednjovjekovne specijalističke tečajeve. Godine 1990. postaje članom Povijesnog instituta kapucina u Rimu gdje je proveo opsežan istraživački i publicistički rad usmjeren na srednjovjekovno-franjevačku teologiju.
Trenutno je profesor franjevačke i srednjovjekovne povijesti i teologije na Licencijatu teologije i franjevačkih studija Teološkog instituta u Asizu i na Papinskom sveučilištu Antonianumu u Rimu. Autor je brojnih djela. Među njegovim brojnim publikacijama, ističemo samo neke od najnovijih: Krhkost kod Franje Asiškog (2018.); Dragi Leone, pišem ti. Franjini autografi: sjećanje na veliko prijateljstvo (2020.); Franjo i vuk. Političke strategije za inkluzivnije društvo (2020.); Franjo, brat sviju. Bratstvo u ideji Sveca iz Asiza (2021.); Bliska povijest. Franjevačka zbivanja između vremena i bratstva (2022).