Europski susret privremeno zavjetovane braće u Asizu

U nedjeljnim večernjim satima, braća su stigla u prekrasan grad Asiz te se okupili kao sudionici iz različitih dijelova Europe kako bi sudjelovali na konferenciji. Stigli su iz zemalja poput Poljske, Mađarske, Bosne i Hercegovine, Slovenije, Slovačke, Hrvatske, Španjolske, Ukrajine, Austrije i drugih dijelova kontinenta. Nakon srdačnog dočeka i večere, dodijeljene su nam jezične skupine i glavne smjernice za početak konferencije. Svi smo bili puni uzbuđenja i nestrpljenja zbog onoga što nas čeka u danima pred nama. Ponedjeljak je bio ispunjen sastancima i razmišljanjem o budućnosti franjevaštva u Europi i našim zemljama. Nakon predavanja i rasprave, podijeljeni smo u jezične grupe kako bismo iznijeli svoje stavove o tome kako danas živimo kao Manja braća i što želimo za budućnost. Nakon toga, imali smo priliku razgledati prekrasni gradić Santa Maria degli Angeli i Asiz. Večer smo završili uz svetu misu i večernju molitvu časoslova u Bazilici Svete Marije Anđeoske koju je predvodio fra Francesco Pilloni. Bio je to inspirativan dan pun razmišljanja i molitve.
Sljedeći smo dan na sastanku raspravljali o važnosti uspostavljanja ravnoteže između aktivnosti i kontemplacije u našem svakodnevnom životu, predavanje je izložio fra Paolo Zampollini
U jezičnim smo skupinama razmjenjivali ideje i iskustva o tome kako uskladiti aktivnosti s vremenom provedenim u tišini i molitvi. Zaključak je bio vrlo jasan, moguće je uskladiti, no bitna je komunikacija i mjera. Nakon predavanja i slobodnoga vremena, uslijedila je sveta misa koju je predvodio fra Darko Tepert u Bazilici sv. Klare. Euharistija u predivnoj bazilici bila je trenutak molitve i sabranja, pjevanje su animirale sestre klarise.
U srijedu smo započeli dan hodočašćem na La Vernu. Obilazak je samostana bio vrlo zanimljiv jer su pojedina braća pokazala sva bitna mjesta ostaloj braći te se osim razgledavanja gradilo i rekreiralo samo bratstvo. Svetu je misu u Bazilici predvodio fra Livio Crisci, provincijalni ministar Provincije sv. Franje ranjenoga u Toskani. Poslije toga imali smo slobodno vrijeme za razgledavanje okolice i osobnu molitvu. Bilo je predivno vidjeti sva ta mjesta povezana sa životom svetog Franje. Hodočašće smo zaključili molitvom Srednjega časa i procesijom do mjesta gdje je sveti Franjo dobio rane, a danas je na tome mjestu kapela.
Četvrtak je započeo svetom misom u gornjoj crkvi Bazilike sv. Franje, koju je predvodio mons. Mario Vaccari. Nakon svete mise i kratke šetnje Asizom, vratili smo se u Domus Pacis te smo započeli s preostalim konferencijama i temama. Jedna od glavnih tema koja se povezala s ostalima je upravo bila evangelizacija u Europi. Predavač mons. Mario Vaccari istaknuo je važnost evangelizacije u Europi, izazovima koji su pred tim ciljem i kako moramo djelovati. Tema se, naravno, prelila i na rad u jezičnim skupinama koje su raspravljale o drugim mogućnostima naše prisutnosti, polazeći od samostana i župa, ali ubrajajući i škole, svetišta i učilišta. Nakon izlaganja pojedinih grupa, uslijedio je ručak i odmor, a popodne je predavanje o medijima i evangelizaciji održao fra Casey Cole. U svome je izlaganju iznio prednosti prisutnosti na društvenim mrežama, ali kako to nije naša glavna zadaća te treba u tome djelovanju biti oprezan. Naveo je kako glavne opasnosti mogu biti slava ili opterećenje u vezi s brojem pregleda, pratitelja ili interakcija na našim računima koje imamo kao korisnici društvenih platformi. Posljednji je dan konferencije započeo s Jutarnjom molitvom te govorom generalnog ministra fra Massima Fusarellija. U svome je govoru istaknuo važnost ovoga susreta te rad naših skupina kako bi vidjeli kako privremeno zavjetovana braća dišu. Nakon posljednjeg rada u jezičnim skupinama, bilo je vrijeme za razmatranje zahtjeva koji su doneseni u ovih nekoliko dana. Braća su imala pravo glasati za navedene zahtjeve i izraziti svoje mišljenje. Sve je bilo svedeno na nekoliko prijedloga koji su obuhvaćali sve do sada raspravljano. Prvi se odnosio na suradnju i komunikaciju između međunarodnih obedijencija franjevačkoga reda, drugi se prijedlog odnosio na formaciju gdje će naglasak biti na franjevačkoj duhovnosti i franjevačkim izvorima. Treći zahtjev donosi razmatranje osnivanja kuća za molitvu te raspolaganje i dopuštanje vremena kako se ne bi gasio duh svete molitve i pobožnosti. Posljednji je prijedlog aludirao na Generalnu kuriju od koje se traži prijedlog smjernica za ispravno postupanje u vezi s digitalnim kontinentom i novim oblicima evangelizacije u kontekstu interneta i društvenih mreža.
Tekst: fra Josip Lulić
Fotografije: fra Mate Šakić